Płatne Praktyki w USA (Internship Program i Training Program) to programy, które oferują niepowtarzalną możliwość podwyższenia kwalifikacji zawodowych, rozwinięcia umiejętności zdobytych podczas studiów i poznania amerykańskiego stylu pracy. Praktyki Internship skierowane są do studentów i absolwentów do 12 miesięcy po zakończeniu studiów, natomiast programy Training/Professional Career Training to oferta dla tych osób, które skończyły już swoją edukację i posiadają minimum roczne doświadczenie zawodowe.
Od lipca 2007 roku Amerykański Departament Stanu wprowadził rozróżnienie stażu dla studentów i absolwentów na dwa równorzędne programy: Internship oraz Training.
Intern - student lub absolwent do 12 miesięcy od momentu uzyskania absolutorium (doświadczenie zawodowe nie jest wymagane). Maksymalny czas trwania programu wynosi 12 miesięcy.
Trainee - absolwent studiów stacjonarnych lub zaocznych powyżej 12 miesięcy od daty obrony i posiadający co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego (zgodnego z kierunkiem studiów i praktyki). Maksymalny czas trwania programu wynosi 18 miesięcy. Lub osoba która ukończyła szkołę średnią i posiada minimum 5 -letnie doświadczenie zawodowe w kierunku który chce praktykować.
Na program praktyk można wyjechać do 30 roku życia.
Kryteria, jakie musi spełniać kandydat:
- status studenta lub absolwenta studiów stacjonarnych lub zaocznych (nie mogą być to studia ukończone w USA)
- znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym
- gotowość do wyjazdu na okres od 3 do 18 miesięcy
- posiadanie wykształcenia i/lub doświadczenia zawodowego zgodnego z profilem praktyki
Idea programu powstała po to, aby umożliwić młodym ludziom z całego świata zdobycie doświadczenia zawodowego w amerykańskim środowisku pracy. Podstawową zasadą o której należy pamiętać rozważając chęć udziału w programie jest zgodność dziedziny, w której chcemy odbyć praktykę z naszym wykształceniem. Innymi słowy - praktyka musi być odpowiednio uzasadniona. Nie jest możliwe podjęcie praktyki w USA na stanowisku np. Food&Beverage Trainee przez osobę, która ukończyła studia humanistyczne o kierunku Filozofia.
W zasadzie każdy student, absolwent czy młody profesjonalista może być uczestnikiem tego programu. Nie ma znaczenia ile czasu upłynęło od momentu ukończenia studiów (o ile nie ukończyłeś/aś jeszcze 30 roku życia).
Ograniczeniom podlegają jedynie następujące dziedziny:
Unskilled Occupations - wykluczenie możliwości praktykowania na pozycjach dla pracowników niewykwalifikowanych np. malarz, kelner, kierowca.
Nauki medyczne i pokrewne (w tym weterynaria) - zakaz bezpośreniego kontaktu z pacjentem.
Pedagogika i edukacja - zakaz nauczania.
Program praktyk nie jest ofertą zatrudnienia lub stałej pracy w USA, dlatego też podczas jego trwania student/absolwent nie może zmienić praktykodawcy (poza wyjątkowymi przypadkami i za zgodą fundacji) ani też podjąć innej/ dodatkowej pracy. Program odbywa się na wizie J-1 i w związku z tym istnieje możliwość podróżowania po USA, maksymalnie do 30 dni po skończeniu praktyk (bez możliwości podejmowania pracy w tym czasie).
WARUNKI PRAKTYK
Praktyki są tak bogatym i różnorodnym programem, że trudno przedstawić ich warunki i przebieg w sposób uniwersalny. Niektóre firmy oferują praktyki nieodpłatne, ale zdecydowana większość to praktyki płatne (8-15 USD/godzinę).
Minimalny wymiar pracy, jaki praktykodawca powinien zaproponować to 32 godziny tygodniowo (zazwyczaj 40h). Praktyka powinna być skonstruowana w taki sposób, aby umożliwić zapoznanie się z większością obszarów/działów firmy poprzez podział praktyki na fazy, które pokazują stopniowy rozwój oraz zwiększenie obowiązków i odpowiedzialności praktykanta.
ZAKWATEROWANIE
Podczas pobytu na programie praktyk uczestnik samodzielnie opłaca koszty związane z mieszkaniem i wyżywieniem. Niektórzy z praktykodawców pomagają w jego zorganizowaniu lub zapewniają zakwaterowanie na pierwszy tydzień lub dwa. Koszt przeciętnego zakwaterowania wynosi 150-600 USD miesięcznie. Przy dluższych praktykach (powyżej 6 miesięcy) nie ma problemu z wynajęciem odpowiedniego mieszkania. Jedyne o czym należy pamiętać to informowanie fundacji sponsorującej o jakichkolwiek zmianach adresu.
UBEZPIECZENIE
Zgodnie z regulacjami prawnymi Stanów Zjednoczonych dotyczących programów odbywających się na podstawie wizy J-1, nie jest możliwe, aby ich uczestnicy przekroczyli granicę USA bez odpowiedniego ubezpieczenia. Każda z fundacji z którymi współpracujemy proponuje innego ubezpieczyciela i pakiet, natomiast wszystkie gwarantują pokrycie kosztów opieki medycznej na sumę 100 tyś. USD.
WIZA
Jako uczestnik programu Internship lub Training musisz ubiegać się o wizę J-1 w Ambasadzie USA w Warszawie lub w Konsulacie USA w Krakowie. Przed rozmową z konsulem każdy uczestnik uzyska od nas kompleksową pomoc i wskazówki jak wypełnić dokumenty, co zabrać ze sobą i jak się do spotkania przygotować.
JAK ZACZĄĆ?
FOSTER oferuje szereg różnorodnych opcji w zakresie programów treningowych. Udzielamy wskazówek w indywidualnym poszukiwaniu praktykodawcy oraz przeprowadzamy krok po kroku przez proces aplikacji w przypadku posiadania własnej oferty praktyki.
Program trwa przez cały rok i możesz wyjechać w dowolnym dla siebie momencie.
Zapraszamy!
(22) 3310050 ext. 504
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: wiadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.